Keio Nature - z miłości do natury!

Zużycie, pielęgnacja i zabezpieczenie skórzanych podeszw

Trwałość skórzanych spodów wbrew pozorom nie jest niska. Wielu twierdzi, że wręcz większa niż gumowych, ale tu można już dyskutować. Skórzane spody na pewno będą się stopniowo zużywać, ale jest to proces. Proces, który trwa.

W zależności od sposobu, warunków i częstotliwości użytkowania może to potrwać 1-2-3-4 lata i dłużej. Nie ma potrzeby wymieniania podeszwy lub jej zelowania, kiedy zobaczymy, że w okolicach noska podeszwa się ściera lub zaobserwujemy lekko przetarte szwy. Taka podeszwa w butach o dobrej konstrukcji może być eksploatowana jeszcze długo. Miejmy świadomość, że podeszwa zużywa się w sposób nierównomierny. Najszybciej zdzieramy przód / czubek podeszwy i tam też z reguły najszybciej dochodzi do przetarcia szwów. Szybciej ulega ścieraniu podeszwa w okolicach przedstopia, zwłaszcza od zewnętrznej strony. Natomiast śródstopie podeszwy pozostaje właściwie nienaruszone. Piętę chroni obcas, zatem tam również do przetarcia nie dojdzie.

Nad wymianą skórzanej podeszwy powinniśmy zastanowić się w momencie, w którym stopień zużycia wyraźnie obniża komfort użytkowania butów, ale w kruponie nie ma jeszcze dziury i rama buta nie jest naruszona.  Diagnozować można na kilka sposobów:

  • Dociskamy kciukiem najsłabszy punkt podeszwy sprawdzając jej twardość. Jeżeli to miejsce jest bardzo miękkie, to czas na wymianę
  • Jeżeli na podeszwie zarysował się wyraźny kształt określający najsłabsze miejsce, może to być również sygnał do wymiany
  • Nadmierna deformacja podeszwy, wpływająca na komfort użytkowania też powinna skłonić nas do wymiany

Mokre podeszwy
Odporność na ścieranie drastycznie spada, kiedy użytkujemy skórzane spody, które są mokre. Jeżeli już skórzany krupon złapie wilgoć należy odczekać nawet kilka dni do pełnego wyschnięcia. Mokre podeszwy zużywają się 2x szybciej i są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Rotacja obuwiem
Jeżeli stosujemy rotację i po dniu użytkowania jednej pary, kolejnego dnia zakładamy inną (za każdym razem dając butom po eksploatacji odpocząć) również wymiernie wydłużymy żywotność butów oraz spodów.

Nie trzymając się zasad, możemy któregoś dnia zobaczyć przykry widok …

Podeszwy skórzane 2-3 razy do roku warto natłuścić. Pamiętajmy jednak, by aplikować tłuszcz z umiarem, gdyż jest bardzo wydajny. Nie należy dopuścić do nadmiernego zmiękczenia kruponu. Po natłuszczeniu podeszwy również należy odczekać minimum 48h (czasem dłużej) do pełnego wchłonięcia i wyschnięcia. Użytkowanie świeżo natłuszczonej podeszwy również sprawi, że szybciej ją będziemy zdzierać. Natłuszczone podeszwy będą bardziej odporne na wilgoć i mniej śliskie w kontakcie z mokrymi powierzchniami. Natłuszczanie podeszwy przed każdym wyjściem? Zdecydowanie NIE!

Mocie więcej pytań – zawsze odpowiemy 🙂
Keio Team

Share this post
  , , , , , ,


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o